Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 rocznica reformy administracyjnej i likwidacji województwa wałbrzyskiego

Artur Szałkowski
W wyniku przeprowadzonej 20 lat temu reformy administracyjnej kraju, w miejsce 49 województw powstało 16 nowych. Województwo wałbrzyskie stało się częścią województwa dolnośląskiego
W wyniku przeprowadzonej 20 lat temu reformy administracyjnej kraju, w miejsce 49 województw powstało 16 nowych. Województwo wałbrzyskie stało się częścią województwa dolnośląskiego archiwum redakcji
31 grudnia 1998 r. był ostatnim dniem istnienia województwa wałbrzyskiego. Wprowadzona wówczas reforma administracyjna kraju likwidowała 49 dotychczasowych województw, a w ich miejsce wprowadzała 16 nowych.

Województwo wałbrzyskie istniało od 1 czerwca 1975 r. (kiedy weszła w życie reforma administracyjna kraju tworząca 49 województw) do 31 grudnia 1998 r. i obejmowało powierzchnię obecnych powiatów: wałbrzyskiego
(grodzkiego i ziemskiego), świdnickiego, kłodzkiego, dzierżoniowskiego i ząbkowickiego.

Gdy 20 lat temu rząd zatwierdził nową mapę administracyjną Polski, podział województwa wałbrzyskiego na powiaty wywołał wiele kontrowersji wśród samorządowców. Największym zaskoczeniem było utworzenie bardzo dużego powiatu ze stolicą w Kłodzku (jednego z największych w kraju). Niektórzy uważali, że zarządzanie tak dużą jednostką będzie bardzo trudne i opowiadali się za podziałem powiatu kłodzkiego na dwa-trzy mniejsze. Tym bardziej, że przy podziale administracyjnym kraju pominięto zarówno Bystrzycę Kłodzką, jak i Nową Rudę, które walczyły do ostatniej chwili o to, by zostać stolicami powiatu - tak, jak były nimi przed 1975 r, kiedy sejm PRL przyjął ustawę o dwustopniowej organizacji władz terenowych, zlikwidował powiaty i utworzył 49 województw.

W ramach reformy administracyjnej sprzed dwóch dekad, po 23 latach do powiatu dzierżoniowskiego wróciła gmina Łagiewniki (wcześniej w województwie wrocławskim), a do strzelińskiego - gmina Przeworno (wcześniej w województwie wałbrzyskim). Gmina Dobromierz natomiast znalazła się w powiecie świdnickim, chociaż radni ostatniej kadencji - inaczej niż większość mieszkańców - chcieli, by należała do powiatu jaworskiego.

20 lat temu czyniono również przymiarki do połączenia powiatu ziemskiego Wałbrzych i miasta Wałbrzych połączą w jeden powiat. Przed wyborami samorządowymi w 1998 r. nie godziła się na to zarówno rządząca w mieście koalicja skupiona wokół SdRP, jak również opozycja skupiona wokół AWS-u. Jednak po przegranych w Wałbrzychu wyborach samorządowych w 2002 r. lokalnym politykom lewicy udało się uzyskać zgodę rządzącego wówczas w kraju SLD, na pozbawienie Wałbrzycha praw powiatu grodzkiego i wchłonięcie miasta do wałbrzyskiego powiatu ziemskiego. Stan ten trwał przez 10 lat. Dopiero z początkiem 2013 r. starania o przywrócenie Wałbrzychowi grodzkości zostały zwieńczone sukcesem.

Pozbawienie Wałbrzycha 20 lat temu statusu stolicy województwa zbiegło się z restrukturyzacją regionu, która w praktyce oznaczała likwidację górnictwa oraz wielu innych zakładów przemysłowych zatrudniających dziesiątki tysięcy osób. Późniejsze pozbawienie Wałbrzycha na okres 10 lat statusu miasta na prawach powiatu grodzkiego, jeszcze bardziej pogłębiło jego problemy społeczne i gospodarcze, które wciąż są odczuwalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto