Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne osoby z tytułem Zasłużony dla Świdnicy

materiał informacyjny
Zasłużony dla Świdnicy. Wręczono kolejne wyróżnienia
Zasłużony dla Świdnicy. Wręczono kolejne wyróżnienia UM Świdnica
Osoby, które szczególnie angażują się w życie Świdnicy są honorowane tytułem Zasłużonych dla Miasta. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej wyróżnienie odebrali Krystyna Lasek i Zygmunt Zelek.

Wniosek o uhonorowanie Krystyny Lasek złożył Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Zarząd Hospicjum w Świdnicy. Wskazano w nim zaangażowanie, wkład pracy i podejmowane inicjatywy na rzecz poszanowania i ochrony praw oraz poprawy jakości i godnego życia osób starszych, a także za rekomendowanie kierunków funkcjonowania w zakresie niedyskryminującego, spójnego i skoordynowanego systemu działań skierowanych na tworzenie przestrzeni publicznej przyjaznej osobom starszym.

Krystyna Lasek jest wieloletnią działaczką społeczną. W latach 90-tych tworzyła i działała na rzecz Stowarzyszenia Inicjatywa Wobec Zagrożeń „ANAN”. W 2007 roku współtworzyła Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku i jest jego wieloletnim prezesem. Zaangażowanie pani Krystyny w tworzenie i działalność Świdnickiego Uniwersytetu jest nie do przecenienia. W 2015 roku była pomysłodawczynią utworzenia Regionalnej Kolacji na Rzecz Zdrowego Starzenia, w której aktywnie uczestniczy z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W projekt ten zaangażowanych jest wiele gmin, stowarzyszenia i Społeczna Akademia Nauk. Jest współzałożycielką działającej od 2015 roku Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Od 2016 roku Krystyna Lasek jest członkiem Rady do spraw Polityki Senioralnej na kadencję 2016-2020. Jest to organ opiniodawczo-doradczy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendujący kierunki funkcjonowania w zakresie niedyskryminującego, spójnego i skoordynowanego systemu działań skierowanych na tworzenie przestrzeni publicznej przyjaznej osobom starszym.

Krystyna Lasek znana jest także ze swojej wieloletniej działalności jako dyrektor Zespołu Szkół Medycznych w Świdnicy. Związana była ze szkołą ponad 40 lat. Była jej uczennicą, potem nauczycielką, wreszcie dyrektorką. W samych superlatywach i z sympatią wspominają ją zarówno uczniowie jak i współpracownicy. Przeprowadziła szkołę przez wiele zmian, dbając zarówno o jej rozwój, jak i dobro uczniów. W latach 2001-2008 była pełnomocnikiem dziekana oddziału zamiejscowego w Świdnicy Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Zygmunt Zelek urodził się w 1940 roku na Syberii w miejscowości Kalucze Irkucka Obłast. W czerwcu 1946 roku wraz z rodzicami i młodszą siostrą powrócił do Polski. Na początku zamieszkał w miejscowości Stare Polaszki, powiat Kościerzyna na Pomorzu Gdańskim, a następnie w 1951 roku w Bystrzycy Dolnej w powiecie świdnickim. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej pracował w Zakładach Wytwórczych Aparatury Precyzyjnej na stanowisku kierownika. Następnie w Lidze Obrony Kraju na stanowisku instruktora strzelectwa sportowego w powiecie świdnickim. W 1989 roku wstąpił do Związku Sybiraków i nadal jest jego aktywnym członkiem. Od 2000 roku jest Prezesem Związku Sybiraków Koło Ziemi Świdnickiej. Od wielu lat czynnie uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą świdnickich szkół przedstawiając sytuację Polaków zesłanych na Syberię. Zawsze pomocny w różnych ludzkich sprawach. Odznaczony miedzy innymi: srebrnym i złotym krzyżem zasługi.

O nadanie tytułu Zasłużony dla Miasta Świdnicy wystąpił Związek Sybiraków Oddział Wałbrzych Koło Ziemi Świdnickiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto