Projekt domu a niskie koszty utrzymania. O czym warto pamiętać?

Materiał informacyjny
Nikt nie ma wątpliwości, że budowa własnego domu to spore koszty, które trzeba ponieść. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć, a nawet przestać się łudzić, że kiedykolwiek uda nam się spełnić takie marzenie. Jeśli bowiem podejdziemy do tematu rozsądnie, to uda nam się zbudować dom nie tylko dość tani, ale jednocześnie trwały, funkcjonalny i niedrogi w utrzymaniu.

Zacznijmy od projektu domu

Zasada jest prosta: optymalizujmy koszty już od samego początku, czyli także wtedy, gdy wybieramy projekt domu. To od niego bowiem zależą dalsze wydatki - czy będą większe, czy właśnie tak jak planujemy - mniejsze. Dużo zaoszczędzimy, wybierając gotowy projekt domu jednorodzinnego. Ceny takich planów (plus komplet dokumentacji) to koszt od 1,500 do 3,000 złotych. Mało, a nawet bardzo, jak porównamy to sobie z tym, ile musielibyśmy wydać na indywidualny projekt - ceny zaczynają się od 4-5,000, a kończą nawet na 15,000. Jeśli planujemy więc już na starcie pomyśleć o oszczędnościach, wybierzmy projekty domów tanich w budowie - domoweklimaty.pl.

Przemyślana bryła domu

Kolejne działanie, które ograniczy wysokie koszty budowy, wiąże się z wyborem bryły domu. I tu nie ma wątpliwości, że najtańszy, a zarazem najprostszy jest kształt na planie prostokąta. Inaczej będzie, jak zamarzymy sobie bardziej skomplikowane kształty, bo w tej sytuacji oczywiście koszty pójdą w górę. Co równie ważne, wybierając prostą bryłę, mamy jednocześnie pewność niskich kosztów utrzymania domu. To z tego powodu, że zwarta konstrukcja nie ma tak wielu mostków cieplnych, to znaczy miejsc, gdzie ciepło ucieka z budynku na zewnątrz.

Dodatki to dodatkowe koszty

Koszty nieubłaganie będę też rosnąć, gdy w naszym domu zaplanujemy taras, balkony czy fantazyjny dach. Nie tylko odczujemy to, kupując dodatkowe materiały, ale także, gdy do kolejnych zadań będziemy musieli zatrudnić profesjonalną ekipę. Zasada więc jest prosta - im więcej materiałów potrzebujemy, tym nasze wydatki zaczną niebezpiecznie rosnąć. To zresztą dotyczy nie tylko dużych domów, bo i w mniejszych, jeśli będą miały wiele dodatkowych elementów, odczujemy, jak zaplanowany budżet nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Piwnica? A po co?

Bardzo dużo zostanie nam w portfelu, jak zrezygnujemy z wybudowania piwnicy. Zresztą coraz więcej inwestorów nie decyduje się na to sporych rozmiarów, pochłaniające ogromne koszty (niekiedy 30% całego domu), pomieszczenie. Niektórzy jednak myślą, że piwnica jest obowiązkowa, bo przecież trzeba chociażby zlokalizować kotłownię. Nic z tych rzeczy, bo dzisiaj po prostu umieszcza się ją na parterze.

Jaki garaż wybrać?

Garaż, podobnie jak samochód, to dzisiaj coś oczywistego, z czym nawet nikt nie dyskutuje. Większość osób ma swój własny pojazd, a jak wyprowadzamy się poza miasto, nierzadko do miejsc, gdzie nie kursuje żadna komunikacja publiczna, to auto staje się jedną z ważniejszych potrzeb. Nie ulega więc wątpliwości, że musimy go zbudować. Najlepiej jak to zrobimy w bryle budynku, bo będzie to tańsze rozwiązanie. Co ciekawe, jeszcze lepszą opcją (ale niekoniecznie pod kątem estetycznym) jest wybudowanie wiaty zamiast garażu.

Stosując się do tych wskazówek, możemy być pewni, że dom nie tylko będzie tani w budowie, ale i w późniejszym utrzymaniu. Z odpowiednim planem uda się spełnić to marzenie, jednak podczas każdego etapu musimy pamiętać o kosztach i zmniejszać je tam, gdzie to naprawdę możliwe. Niech jednak nie zwodzi nas myśli, by wszędzie je minimalizować, bo może to się odbić na jakości wykonania domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto