Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzegom: awantura o okręgi

Joanna Kotek
Mimo że do kolejnych wyborów pozostały jeszcze dwa lata, już teraz samorządy zobowiązane są do ustalenia nowej geografii okręgów wyborczych.

Do tej pory gmina Strzegom podzielona była na trzy okręgi, z których wybierano 21 radnych. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. (Kodeks Wyborczy), rada gminy do 1 listopada br. musi dokonać podziału gminy na jednomandatowe okręgi wyborcze. Zostaną one ustalone wg jednolitej normy przedstawicielstwa obliczanej przez podzielenie liczby mieszkańców przez liczbę radnych wybieranych w danej gminie. Oznacza to, że gmina zostanie tak podzielona, by wszystkie nowopowstałe okręgi obejmowały podobną liczbę mieszkańców.
Zdania sołtysów, radnych i mieszkańców naszej gminy były podzielone. - Razem z radną Natalią Łęską zbieraliśmy podpisy przeciwko połączeniu sołectw Kostrzy i Rogoźnicy w jeden okręg wyborczy. Dotychczas obwód wyborczy obejmował tylko naszą wieś, a według nowej uchwały z terenu wsi Kostrza i Rogoźnica będzie możliwe wybranie wyłącznie jednego radnego. Niestety, nasze petycje nie zostały uwzględnione przez komisarza wyborczego, który rozstrzyga w kwestiach spornych. To niesprawiedliwe - uważa Tomasz Jeziorski, sołtys Kostrzy. Podobnego zdania jest radny Henryk Radkowski, będący sołtysem Rogoźnicy: - Najpierw my jako radni, czyli pani Łęska i ja, złożyliśmy petycję od siebie. Następnie jako gospodarz wsi Rogoźnica zebrałem podpisy mieszkańców. Dla nas ten podział jest krzywdzący. Projekt wyszedł z gminy, a potem próbuje nam się tłumaczyć, że o tym decyduje komisja. Wiele rzeczy można wielorako interpretować, także przepisy. Wystąpiliśmy o to, by Rogoźnica była w jednym okręgu z dwoma mniejszymi wsiami, a nie z dużą Kostrzą. Nie chodzi o to, by kogoś urazić i postawić w dalszym rzędzie. Tłumaczy się nam, że problematyka Kostrzy i Rogoźnicy jest podobna. W pewnym sensie jest, tylko że każda z naszych wsi na co dzień boryka się z o wiele większymi problemami, w porównaniu z innymi wsiami. Żadnej z mniejszych wsi nie stawiam w drugim szeregu, jednakże ich nie dotyczą choćby uciążliwości związane z działalnością górniczą. Świetlicę można wybudować w każdej wsi, plac zabaw, chodnik czy boisko też, a czy każda z nich musi sobie poradzić z uciążliwościami związanymi z wydobyciem i przewozem granitu? Według mnie powinno się przeprowadzić konsultacje społeczne, zamiast odgórnie kazać nam się na coś godzić - dodaje Radkowski.
Radni niejednogłośnie przyjęli uchwałę na wczorajszej sesji.
Więcej w bieżącym oraz kolejnym numerze Strzegom Nasze Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto