18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzegom: Ryszard Wikliński to nowy Honorowy Obywatel Strzegomia

Agnieszka Gryc
Ryszard Wikliński - Honorowy Obywatel Strzegomia
Ryszard Wikliński - Honorowy Obywatel Strzegomia Mariola Osińska
Strzegom na nowego Honorowego Obywatela Strzegomia. Został nim Ryszard Wikliński. Uroczyste nadanie mu tytuły odbyło się na sesji Rady Miejskiej Strzegomia, w piątek, 2 maja.

Ryszard Wikliński urodził się 11 lutego 1949 r. w Dziadowej Kłodzie. Działacz społeczny. W latach 1994-1998 pracował w Komisji Bezpieczeństwa, Ładu i Porządku Publicznego oraz Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Strzegomiu jako członek spoza rady. Przez okres czterech kadencji, do 2012 r., pełnił funkcję przewodniczącego Rady Sołeckiej wsi Żelazów. Zaangażowany w sprawy ochrony przeciwpożarowej. W ochotniczym pożarnictwie działa od 43 lat. W przeszłości członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowicach, następnie w OSP w Kostrzy. W roku 1980 zainicjował i założył w swoim miejscu zamieszkania. tj. w Żelazowie, Ochotniczą Straż Pożarną i od tego momentu piastuje w niej funkcję prezesa. Od roku 1985 do kwietnia 2003 roku prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Strzegomiu. Od 23 kwietnia 2003 roku do dnia dzisiejszego pełni funkcję komendanta Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Strzegomiu. W latach 1999-2011 pełnił funkcję prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Świdnicy. Od roku 2002 do 2012 był członkiem prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP we Wrocławiu.

Wieloletnia służba na niwie ochotniczego pożarnictwa cechuje się dużym osobistym zaangażowaniem i oddaniem w służbie dla społeczeństwa, w trosce o obronę wspólnego dobra przed żywiołem. Narażając niejednokrotnie własne życie ratował dobytek lokalnej społeczności. Czynnie uczestniczył w akcjach niesienia pomocy w czasie zagrożenia kataklizmem powodzi w pamiętnym 1997 roku oraz w roku 2001 i 2006. W dniach 17-20 lipca 1997 roku niósł ratunek zagrożonym miejscowościom: Granica, Olszany, Stanowice, Tomkowice, Modlęcin, Strzegom. Ewakuował ludność ze wsi Granica i Stanowice. W dniu 23 lipca 2001 roku wobec powtórnego zagrożenia zalania wsi Granica podjął inicjatywę budowy wału ochronnego przy rzece Strzegomce o długości ponad 100 metrów. Wał ochronił miejscową społeczność przed zalaniem i poniesieniem znacznych strat materialnych. W styczniu 2002 roku, w okresie wystąpienia bardzo dużych opadów śniegu, jako jeden z pierwszych pospieszył na ratunek uwięzionym w zaspach śnieżnych w okolicach miejscowości: Świebodzice, Stanowice, Olszany, Kostrza, Strzegom, wykorzystując bezinteresownie własny tabor samochodowy. Współdowodził przy dużych i trudnych akcjach ratowniczych, tj.: - listopad 2007 roku - likwidacja bardzo dużego pożaru pałacu w Goczałkowie Górnym, gdzie niezbędna była ewakuacja ludzi mieszkających w obiekcie oraz ich mienia, jak również sprzętu i dokumentacji podmiotu gospodarczego (gospodarstwa rolnego); - listopad 2008 roku - bardzo duży pożar w Żelazowie - paliły się zabudowania gospodarcze w gospodarstwie rolnym; - maj 2009 roku - średni pożar budynków inwentarskich, hodowlanych w Tomkowicach; - czerwiec 2009 roku - zagrożenie ekologiczne spowodowane wyciekiem oleju opałowego do kanalizacji burzowej; - wrzesień 2010 roku - pożar lokalu mieszkalnego w Strzegomiu przy ul. Dąbrowskiego, spowodowany podpaleniem; - listopad 2010 roku - pożar magazynu zakładu kamieniarskiego w Strzegomiu, gdzie wystąpiło duże zagrożenie wybuchem gazów technicznych.

Pan Ryszard wiele swojego cennego czasu poświęcił działaniom, które utkwią w pamięci potomnych. Oto niektóre z nich. Skutecznie doprowadził do aktu odsłonięcia w maju 2003 roku w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu tablicy granitowej poświęconej "Rycerzom Św. Floriana", którzy oddali życie ratując zdrowie, życie i mienie mieszkańcom Dolnego Śląska". W maju 2004 roku wykonano z piaskowca Kaplicę Św. Floriana w Katedrze we Wrocławiu, natomiast w maju 2009 roku w tejże kaplicy wmurowano tablicę pamiątkową informującą o ludziach, którzy podjęli i wykonali ten trud. W maju 2011 roku u stóp pomnika Św. Floriana na dziedzińcu katedralnym Katedry Świdnickiej wmurowano tablicę pamiątkową. Napis nawiązuje do dokumentu "Porządek ogniowy Cesarsko-Królewskiego Miasta Świdnicy" z 1702 roku. Przyczynił się do nawiązania i długiej współpracy ze strażami pożarnymi w Auerbach, Zweibrücken i Torgau w Niemczech oraz jednostką straży pożarnej w Bitsch we Francji. Dowodem bliskich kontaktów z wymienionymi jednostkami było przekazanie na rzecz ochotniczych straży pożarnych gminy Strzegom sprzętu pożarniczego: aparatów ochrony dróg oddechowych, oświetleniowego, taboru samochodowego. W 2007 roku w 10. rocznicę współpracy ze Strażą Pożarną w Zweibruecken oraz w 12. rocznicę współpracy ze Strażą Pożarną w Auerbach strzegomscy strażacy przekazali obu miastom obeliski granitowe "ku czci rycerzom Św. Floriana ratującym życie i mienie oraz strażakom, którzy odeszli na wieczną wartę".

Jego pasją również jest łowiectwo. Jest myśliwym od 1983 roku. W Kole Łowieckim "Jeleń" w Strzegomiu pełnił funkcję łowczego i wiceprezesa. Jako członek Towarzystwa Opieki nad byłym Obozem Koncentracyjnym Gross-Rosen w Rogoźnicy skutecznymi działaniami przyczynił się do poświęcenia przez Ojca Świętego Jana Pawła II kamienia węgielnego pod przyszły Krzyż Święty, który jest przewidziany do postawienia na terenie byłego obozu w Rogoźnicy. Będzie to symbol męczeństwa więźniów II wojny światowej - wypełnienie testamentu zamordowanych. Był współwykonawcą wmurowania, we wrześniu 1993 roku, w byłym obozie Koncentracyjnym Gross-Rosen tablicy pamiątkowej, upamiętniającej "pamięć polskich pożarników, którzy zginęli w obozie Gross-Rosen i innych obozach koncentracyjnych".

Nie sposób pominąć pracy Pana Ryszarda Wiklińskiego na rzecz kościoła. Jest to pomoc przy zdobieniu obu strzegomskich kościołów w choinki na Święta Bożego Narodzenia, adoracja Grobu Pańskiego w Święta Wielkanocne, budowa ołtarzy na Boże Ciało w Strzegomiu i Kostrzy, jak również pomoc przy zabezpieczeniu wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Legnicy w 1997 roku.

Od 1979 roku członek Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zasiadający w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w wałbrzyskim zarządzie. Posiada uprawnienia starszego ratownika wodnego i sternika motorowodnego.

Za swoją działalność w wielu organizacjach odznaczany wielokrotnie odznaczeniami państwowymi i korporacyjnymi, tj.:medalem "Za zasługi dla rzemiosła dolnośląskiego" (1980 r.),brązowym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" (1980 r.),srebrnym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" (1984 r.),odznaką "Za zasługi dla województwa wałbrzyskiego" (1986 r.),srebrnym "Krzyżem Zasługi" (1985 r.),złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" (1992 r.),srebrnym medalem im. Kilińskiego "Za zasługi dla rzemiosła" (1994 r.), Złotym Znakiem Związku (1997 r.),brązowym medalem "Za zasługi łowieckie" (1997 r.),odznaką 14 Strzegomskiego Pułku Radioliniowo-Kablowego w Strzegomiu (1997 r.), Złotym "Krzyżem Zasługi" (2002 r.), medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza (2003 r.),medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego (2005 r.),brązową odznaką "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" (2006 r.).

Ryszard Wikliński dołączył do grona Honorowych Obywateli Strzegomia. Tytuł odebrał w asyście strażaków, rodziny i przyjaciół.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto