Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studium stworzyli mieszkańcy Strzegomia

Joanna Kotek
Wiele spotkań, dyskusji i niekiedy sporów - tak kształtowane było studium gminy
Wiele spotkań, dyskusji i niekiedy sporów - tak kształtowane było studium gminy Karol Kotarski
Wielomiesięczny proces tworzenia planu studium uwarunkowań wreszcie dobiegł końca. Dowiedz się, gdzie wyrobiska powiększą się, a gdzie powiedziano temu stanowczo NIE.

Koniec marca zamknął trwające prawie trzy lata konsultacje społeczne dotyczące projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Strzegom.

- W 2009 roku podpisaliśmy umowę z wykonawcą projektu, od 2011 roku odbył się szereg spotkań, początkowo z sołtysami wsi i z radnymi, potem zaś z samymi mieszkańcami Kostrzy i Rogoźnicy - informuje naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Zagospodarowania Przestrzennego, Beata Dudzińska.

Dotąd odbyło się pięć spotkań wiejskich mieszkańców z władzami miasta, podczas których ludność mogła się wypowiedzieć w sprawie powiększenia strefy górniczej, a więc rozszerzenia terenów pod eksploatację granitu w obrębie obu wymienionych wsi. W konsultacjach uczestniczyli też członkowie zarządu firmy "Kwarc" (w Kostrzy) oraz przedstawiciele firmy "Colas" (Rogoźnica).

- Burmistrz uszanuje wolę mieszkańców - informuje Bea-ta Fitas, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. - Sam zdaje sobie sprawę z uciążliwości dotykających kostrzan i rogoź-niczan. Istnienie wyrobisk górniczych to faktycznie ingerencja w środowisko, hałas, pył, problemy z transportem kołowym - dodaje Fitas.

- Zamierzamy się odnieść do tego, w jaki sposób państwo będą opiniować to studium - mówił na spotkaniach Zbigniew Suchyta. - Mieszkańców o zdanie pytamy tylko w znaczących sprawach typu wiatraki czy tereny górnicze, pozostałe sprawy zaś leżą w gestii zainteresowanych, którzy mogli zasięgać informacji w gminie i wyrażać swą wolę na piś-mie. Te spotkania konsultacyjne są ukłonem w państwa stronę. Jeśli ktoś z państwa ma działkę na terenie planowanym na przekształcenie go w teren górniczy i nie wyrazi na to zgody, takiej działki nie przekształcimy i jej przeznaczeniem będą uprawy polowe - mówił burmistrz.

W Kostrzy opiniowano trzy obszary, z których w jednym tylko przypadku mieszkańcy byli za powiększeniem strefy górniczej. Podobnie rzecz miała się w Rogoźnicy: trzy obszary, a tylko jeden na "tak". Tak więc w ostatecznej wersji planów zagospodarowania przestrzennego tylko część obszarów, i to ta mniejsza część, przeznaczona będzie na tereny pod eksploatację granitu.

- Ostateczny kształt studium przedłożymy Radzie Miejskiej najprawdopodobniej w maju tego roku - informuje Beata Fitas. - To rada miejska zadecyduje ostatecznie i tylko rada może studium uchwalić, jednakże opinia mieszkańców wyrażona podczas spotkań konsultacyjnych odgrywać tu będzie kluczową rolę.
Naczelnik Dudzińska dodaje, że ostateczna wersja graficzna i tekstowa studium zagospodarowania przestrzennego i wszelkich planów zostanie udostępniona do wglądu każdego zainteresowanego w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu oraz na naszej stronie internetowej.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto