MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Wałbrzychu strzelają do dzików, już ich nie wywożą, bo panuje ASF. Strzały słychać było ostatnio na Piaskowej Górze na terenie PEC-u

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Dziki krążą po Wałbrzychu, teraz znowu się do nich strzela. Nie wywozi się ich ze względu na ASF
Dziki krążą po Wałbrzychu, teraz znowu się do nich strzela. Nie wywozi się ich ze względu na ASF Użyczone
Wałbrzych nie od dziś ma problem z dzikami. Niektórzy żartują nawet, że mamy dziki leśne i miejskie, te ostatnie urodziły się i żyją na terenie miasta, jak choćby na działkach, czy w zagajnikach na nieużytkach. Po protestach mieszkańców, miasto zdecydowało się wywozić dziki do lasu, ale po ostatnich przypadkach ASF koło Wałbrzycha, ruszył ponowny odstrzał. Do dzików strzelano m.in. na terenie PEC-u na Piaskowej Górze.

Spis treści

Dziki w Wałbrzychu już nikogo nie dziwią, choć należy pamiętać, aby zachować dystans, uważać na psy (nie puszczać ich wolno) i nie narażać się na szarżę zwierzęcia. Zwłaszcza teraz, wiosną kiedy na świat przyszły młode i lochy są szczególnie drażliwe.

Na Piaskowej Górze w Wałbrzychu dzik grasował na terenach PEC-u, został zastrzelony

W ostatnich dniach wciąż otrzymujemy od Czytelników informacje o watahach dzików wędrujących po Białym Kamieniu czy widzianych na Piaskowej Górze czy Starym Zdroju. Na Piaskowej Górze w ostatnich dniach kilka razy słychać było strzały z broni palnej. Jak udało nam się ustalić, na terenie przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zastrzelono dzika. Zagrażał mieszkańcom i pracownikom. Interweniował myśliwy, który ma podpisaną umowę z gminą Wałbrzych w asyście Straży Miejskiej i policji.

- Tym razem kolejne strzały, to jednak nie dziki, a ranna sarna, która wpadła pod samochód i cierpiała. Nic innego nie można było dla niej zrobić - mówi Kamila Świerczyńska, rzeczniczka prasowa prezydenta Wałbrzycha.

Wałbrzych i okolice są w strefie ASF, dzików nie wolno wywozić, można zastrzelić

I dodaje, że Wałbrzych znajduje się obecnie w strefie afrykańskiego pomoru świń (ASF). W okolicy stwierdzono trzy przypadki choroby. Decyzją wojewody odławianie i wywożenie żywych dzików nie jest obecnie możliwe.

- Ma to na celu zahamowanie rozprzestrzenianiu się choroby. W związku z powyższym dopuszczalnym działaniem jest odstrzał redukcyjny na terenach wyłączonych z terenów kół łowieckich. Apelujemy do mieszkańców o zamykanie swoich posesji, zabezpieczanie koszy ze śmieciami i niewyrzucanie pożywienia. Należy podkreślić, że ze względu na ciepłą zimę i nadmiar dostępnej żywności, dziki rozmnażają się obecnie dwa, a nawet trzy razy rocznie - zaznacza rzeczniczka.

Straż Miejska w Wałbrzychu rozdaje środki odstraszające dziki, można wziąć za darmo

Jak zaznacza, jeśli mieszkańcy zauważą, że ze względu na pojawienie się dzików, występuje zagrożenie dla zdrowia lub życia, proszeni są o kontakt telefoniczny ze Strażą Miejską (nr tel. 986).

- Dodatkowo, w budynku Straży Miejskiej, Rynek 23, dostępne są bezpłatne środki odstraszające, które może otrzymać każdy mieszkaniec Wałbrzycha. Pomogą chronić posesje, ogrody i działki - mówi pani Kamila.

Zobaczcie zdjęcia z Białego Kamienia, które nadesłali nam Czytelnicy. Wataha dzików krąży wokół domków, tarasuje jezdnię

Dziki krążą po Wałbrzychu, teraz znowu się do nich strzela. Nie wywozi się ich ze względu na ASF

W Wałbrzychu strzelają do dzików, już ich nie wywożą, bo pan...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto