18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzegom: ZS z nową pracownią

Karol Kotarski
30 listopada br. w Zespole Szkół w Strzegomiu uroczyście otwarto nową pracownię Technikum Górnictwa Odkrywkowego, która powstała dzięki staraniom Fundacji Bazalt i Starostwa Powiatowego. Środki na ten cel pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej.

W uroczystości udział wzięli m. in.: poseł na Sejm RP Monika Wielichowska, etatowy członek Zarządu Powiatu Świdnickiego - Sabina Cebula, burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta, zastępca burmistrza - Wiesław Witkowski, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy - Stanisław Szelewa, dyrektor Spółki Geoservice - Christi we Wrocławiu - Marzena Kantor oraz Jan Skorodecki z Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów". W tym dniu nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Związku Pracodawców Branży kamieniarskiej, Stowarzyszenia Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej, Stowarzyszenia Kierowników Ruchów Zakładów Górniczych oraz Fundacji " Bazalt".

W roku 2010/2011 po wieloletnich staraniach władz Strzegomia, Zarządu Powiatu Świdnickiego oraz ogromnym udziale przedsiębiorców prowadzących działalność wydobywczą związanych ze Stowarzyszeniem Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej w Zespole Szkół w Strzegomiu uruchomiono nowy kierunek: Technikum Górnictwa Odkrywkowego.

Od początku lat dziewięćdziesiątych nie prowadzono kształcenia w tym zawodzie. Przerwa w naborze na ten kierunek spowodowała niedostatki w kadrach zarówno na rynku lokalnym, jak i ogólnopolskim.

Na Dolnym Śląsku znajduje się największe w Polsce skupisko kopalin odkrywkowych zajmujących się eksploatacją różnego rodzaju skał wykorzystywanych w budownictwie, w tym granitów wydobywanych i przerabianych na największą skalę właśnie w okolicach Strzegomia.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność wydobywczą zobowiązani są do zatrudniania osób dozoru posiadających wykształcenie średnie lub wyższe w specjalności technik lub inżynier górnictwa odkrywkowego.
W związku z tym istniejący od trzech lat nowy kierunek w Zespole Szkół w Strzegomiu jest idealną odpowiedzą na oczekiwania lokalnego rynku pracy.

W chwili obecnej kształcenie w tym zakresie odbywa się w dwóch typach szkół: w trybie dziennym w ramach 4-letniego technikum górnictwa odkrywkowego dla młodzieży kończącej gimnazjum(75 uczniów) oraz w ramach 3-letniego technikum górnictwa odkrywkowego na podbudowie szkoły zawodowej (92 słuchaczy) i 2-letniej szkole policealnej (34 słuchaczy) w systemie zaocznym

Przyszli absolwenci priorytetowego kierunku TGO otrzymali zapewnienie ze strony pracodawców branży kamieniarskiej i wydobywczej o zatrudnieniu po uzyskaniu kwalifikacji w tym zakresie, ponieważ ciągle widoczny jest deficyt pracowników średniego dozoru.

Zespół Szkół w Strzegomiu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto