Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieła młodych twórców ze świdnickiej pracowni malarskiej w Wieży Ratuszowej

Muzaza, zdjęcia: Justyna Kluka
Wernisaż wystawy malarskiej podopiecznych artysty Jacka Sikory miał miejsce w środę, 20 czerwca, w holu Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Tam jeszcze przez miesiąc można podziwiać prace młodych plastyków, którzy tworzyli swoje dzieła w świdnickiej Muzazie – szkole kreatywnej edukacji muzycznej. Muzyka i plastyka, jak i inne dziedziny sztuki, przenikają się nieustannie.

- Zafascynowani pracownią malarską Arno Sterna, założyciela Malortu, postanowiliśmy stworzyć dla dzieci przestrzeń w Świdnicy, w której mogłyby bez oceniania i poprawiania wyrażać siebie poprzez sztukę, bez narzucania perspektywy dorosłych. Kiedy wybieraliśmy prace na wystawę i patrzyliśmy na prace obecne, a te malowane pół roku temu - rozwój dzieci był bardzo oczywisty i niezaprzeczalny. Możemy więc chyba stwierdzić, że udało nam się stworzyć taki mały Malort - pracownię malarską dla dzieci - mówi Katarzyna Szymko-Kawalec, założycielka Muzazy.
Zajęcia plastyczne w tym duchu w Świdnicy od jesieni 2017 r. prowadzi Jacek Sikora, związany ze Świdnicą artysta: aktor i malarz, a także mistrz... czekolady. Sikora ukończył paryską szkołę Etienne Decroux, studiował anatomię na Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz japońską kaligrafię i Sumie-e, malarstwo tuszem na papierze ryżowym. Prace malarskie Jacka Sikory znaleźć można w kolekcjach m.in. w USA, Rosji, Emiratach Arabskich i Japonii.

- Prowadzenie zajęć z młodymi adeptami sztuki w Muzazie było dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem - przyznaje Jacek Sikora. - Jeszcze nie dane mi było pracować z tak młodymi ludźmi, a okazało się, że każdego dnia zachwycali mnie oni sowim podejściem i niewyczerpaną kreatywnością.
Projekt „Od kropki do obrazu, czyli warsztaty malarskie” ma teraz wakacyjną przerwę, młodzi ludzie wrócą do farb i pędzli jesienią. To, co jest w tych warsztatach wyjątkowe, to fakt, że młodzi artyści mają możliwość swobodnej ekspresji, nie są ograniczani narzuconymi formatami czy technikami.

Niestety nie wszyscy uczestnicy projektu mogli wziąć udział w otwarciu wystawy, ale teraz przez kilka tygodni oni i ich bliscy, a także wszyscy zainteresowani, mają okazję podziwiać ich dzieła w holu Wieży Ratuszowej w Świdnicy.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto