18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II i Mittelschule Geschwister Scholl Auerbach

KaR
W dniach 11.06 - 15.06.2012 r. uczniowie Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu gościli uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły "Geschwister Scholl" z Auerbach.

Przez pięć dni młodzież obu krajów wspólnie pracowała nad projektem "Współczesna młodzież a autorytety". Temat tegorocznego projektu wzbudził duże zainteresowanie wśród młodzieży. Okazało się bardzo szybko, że współczesna młodzież potrzebuje drogowskazów, wzorców na każdym etapie życia. Budujące - już w pierwszym dniu pracy nad projektem - było to, ze młodzi ludzie z obu krajów za najważniejszy autorytet uznali swoich rodziców.
Do tematu projektu wprowadziła młodzież projekcja prezentacji multimedialnej Power Paint, przygotowana przez polskich uczniów oraz wyniki ankiet, przeprowadzonych wcześniej w obu szkołach. Następnie młodzież w grupach projektowych prowadziła ożywioną dyskusję nad rolą autorytetu w ich życiu; wnioski opracowała i przedstawiła w formie graficznej. Każda grupa podzieliła się swoimi refleksjami z pozostałymi uczestnikami projektu.
Kolejny dzień młodzież polsko-niemiecka rozpoczęła od pobytu w strzegomskiej hali sportowej, gdzie wzięła udział w zabawnych konkurencjach sportowych i tradycyjnym już podczas corocznych naszych spotkań turnieju piłki siatkowej. W ramach przygotowań do rozgrywek odbyły się zajęcia, prowadzone pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego - Anety Mularczyk, które podkreślały dobre kierunki poszukiwań autorytetów wśród sportowców, doceniających zdrową rywalizację, pasję, rozwój fizyczny młodego organizmu.
W południe dla uczniów Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu i Mittelschule Geschwister Scholl z Auerbach swoje podwoje otworzył Ratusz Miejski w Strzegomiu.
Na zaproszenie burmistrza Strzegomia - Zbigniewa Suchyty do sali posiedzeń udała się młodzież wraz z opiekunkami i dyrektorem Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II - Zbigniewem Cebulą. W spotkaniu wzięły udział także naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji - Wioletta Urban oraz naczelnik Wydziału Oświaty - Urszula Podsiadły-Szubert.
W miłej atmosferze uczniowie mieli okazję podzielić się wrażeniami z lat poprzednich i tegorocznego pobytu na Ziemi Dolnośląskiej. Wszyscy zgodnie docenili możliwość wspólnych spotkań, nawiązania przyjaźni, poznania kultury obu krajów oraz mentalności ich mieszkańców. Młodzież podziękowała burmistrzowi za wsparcie projektu, a opiekunki grupy niemieckiej Gabi Blume i Carmen Gotz przekazały symboliczny prezent od nadburmistrza Auerbach - Manfred Deckerta i dyrektora Mittelschule Geschwister Scholl - Klausa Batscha wraz z podziękowaniami za zaakceptowanie tak atrakcyjnego i różnorodnego programu projektu, opracowanego przez Katarzynę Kupczyńską i Halinę Fitas.
Burmistrz wykazał zrozumienie dla potrzeb młodzieży i zaproponował podjęcie działań w celu ewentualnego zwiększenia częstotliwości spotkań grupy polsko-niemieckiej. Gości z Niemiec ujęła bezpośredniość władz, dobre relacje z młodzieżą oraz zrozumienie problemów i zainteresowań młodych ludzi.
Po zakończeniu spotkania i wspólnym obiedzie młodzież udała się do Krzyżowej, gdzie wysłuchała interesującego wykładu o losach rodziny Moltke i kręgu Krzyżowej oraz o zadaniach prężnie działającej Fundacji, którą nadal ta rodzina wspiera. W drodze powrotnej wzruszenie u młodych uczestników projektu wywołała wizyta w świdnickim Kościele Pokoju.
Niezapomnianych wrażeń dostarczył uczniom z Niemiec kolejny dzień - zwiedzanie multikulturowego miasta Wrocław; doświadczenie emocji sportowych w strefie kibica; odkrywanie uroków stolicy Dolnego Śląska sprawia zawsze gościom z Niemiec wiele przyjemności, a nasi uczniowie odczuwają dumę i radość, że miasto, które oni mają tak blisko, budzi ogromnie pozytywne emocje u ich kolegów. Hala Stulecia z przepięknymi fontannami i Ogrodem Japońskim oraz rejs statkiem po Odrze wprawiły wszystkich uczestników projektu w cudowny nastrój; rozmawiali też o możliwościach dużego miasta, ofertach na rynku pracy, możliwościach rozwoju zawodowego w dużym mieście, plusach i minusach wielkomiejskiego życia.
W czwartek uczniowie z Niemiec zwiedzili tradycyjnie szkołę swoich kolegów ze Strzegomia, uczestniczyli we fragmentach lekcji, wspólnie w grupach pracowali w pracowniach internetowych, przygotowując prezentacje multimedialne na temat projektu, dokonanych analiz i odbytych dyskusji, a także działań, mających na celu poznanie kultury, mentalności, problemów młodych ludzi.
Po wspólnym obiedzie młodzież zwiedziła Strzegom, odkryła panoramę miasta z Góry Krzyżowej, specyficzny klimat strzegomskich budowli sakralnych, promujący strzegomski granit Rynek z zabawnymi rzeźbami i fontannami.
Po południu zorganizowaliśmy uroczyste urodziny Rene - sympatycznego ucznia z grupy niemieckiej, który wszedł w dorosłe życie właśnie tego dnia. Otrzymał od nas pamiątkową piłkę, która będzie mu przypominać wizytę u nas i toczące się rozgrywki Euro 2012.
W piątek na uroczystym podsumowaniu w CAS Carmel gościliśmy zastępcę burmistrza Strzegomia - Wiesława Witkowskiego, dyrektora szkoły - Zbigniewa Cebulę. Dokonano wymiany upominków, podsumowano 5-dniowe zajęcia i dokonano oceny realizacji projektu.
Należy podkreślić fakt, że uczniowie z obu szkół dzięki wspólnej pracy nad projektem szalenie szybko zintegrowali się. Wszystkie punkty programu realizowane były w grupach polsko-niemieckich. Uczniowie z Polski nie mieli większych problemów z porozumiewaniem się w języku niemieckim. Nad sprawną komunikacją czuwali oczywiście opiekunowie i pośrednik językowy.
Duża zasługa w tym gospodarzy, bo to oni wybrali interesujący młodzież temat projektu, jak też młodzieży, która w projekcie uczestniczyła na zasadzie dobrowolności, a do jego realizacji przygotowywała się od pewnego czasu na zajęciach koła języka niemieckiego. Uczniowie mieli swoje przemyślenia, którymi dzielili się z niemieckimi kolegami, co wywoływało burzliwe dyskusje i prowadziło do interesujących wniosków związanych z tematem projektu, ale też życiem codziennym w obu krajach. Wspólnie spędzone chwile prawdziwie zintegrowały młodzież z obu krajów, zmniejszając stres i bariery językowe w komunikacji językowej.
To właśnie spotkania młodzieży przyczyniają się do wzrostu świadomości młodego człowieka; uczą go większej tolerancji i zrozumienia dla problemów ludzi oraz stwarzają możliwość wymiany spostrzeżeń i poglądów w różnych dziedzinach życia.
Projekt współfinansowany był przez Urząd Miejski w Strzegomiu oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto