18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub Miłośników Gór na wycieczce w Dobromierzu (RELACJA I ZDJĘCIA)

Redakcja
26 lutego 11-osobową grupą wybraliśmy się do Dobromierza i okolic. Wycieczkę za 5 zł, bo tyle kosztował nas transport do Dobromierza, należy uznać za udaną. Piękna, choć wietrzna pogoda i niepowtarzalne widoki wszystkich wprawiły w dobry humor.

Pierwszym etapem naszej wędrówki był Krzyż Milenijny, który góruje nad Dobromierzem. Stąd piękna panoram okolic z zamarzniętym zalewem, a w oddali Górami Sowimi, Wałbrzyskim, masywem Ślęży i widoczną gołym okiem górującą nad Strzegomiem, sylwetka Bazyliki Św. App. Piotra i Pawła.

Kolejny nasz przystanek to neogotycka Wieża Widokowa na wzgórzu przy miejscowości Bronówek. Wieża powstała w roku 1845 podobnie jak Krzyż na Górze Krzyżowej w Strzegomiu, jako upamiętnienie zwycięskiej bitwy pod Hohenfriedebergiem (4 czerwca 1745 r.), w wyniku której Dolny Śląsk przeszedł pod panowanie Pruskie.

Z Wieżycy, bo taką nazwę nosi wzniesienie, na którym stoi wieża widokowa udaliśmy się do Pietrzykowa, gdzie podziwialiśmy ruiny XVIII wiecznego wiatraka holendra i zabudowania pałacowe.

Krajobrazowo-przyrodnicze walory tego zakątka związane są ze zbiornikiem "Dobromierz", malowniczo położonym w otulinie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Wybierając się na pieszą wycieczkę wokół zalewu możemy tam napotkać wiele chronionych i rzadkich gatunków zwierząt, na przykład: bociana czarnego, orła rybołowa, czaplę, zimorodka, muflona, bobra, borsuka, oraz roślin takich jak: cis karłowaty, platan, tulipanowiec i wilcze łyko.

Brzegiem zalewu dobromierskiego wróciliśmy do Dobromierza, gdzie na cmentarzu przy XIV wiecznym Kościele Św. Michała Archanioła podziwialiśmy płyty nagrobne rodziny von Mutiusów.

Kolejny etap marszu przebiegał już szlakiem. Minęliśmy otoczony murem pałac w stylu barokowym zbudowany około 1727 r. oraz zespół zabudowań podworskich w pobliżu pałacu (oficyny, 2 stajnie, wozownia, wejście na podwórze przez stylowe bramy).

Nasza trasa wiodła Szlakiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej, walczących u boku Napoleona. Kolor szlaku odpowiada barwom mundurowym Legii Nadwiślańskiej – polskiej formacji wojskowej w służbie cesarza. Szlak wytyczono w 1960 r. dla upamiętnienia przemarszu tą trasą i stoczonej między Strugą, a Szczawnem 1807 r. zwycięskiej bitwy z wojakami pruskimi przez żołnierzy polskich.

Szlak przebiega od Strzegomia, przez Szczawno – Zdrój do Świdnicy (ok. 5 godz.). Jego całkowita długość to 53 kilometry. Jest to najbardziej malownicze miejsce na szlaku. Szczególnie widoczna jest Sudetów i Wzgórza Strzegomskie z widocznymi ścianami kamieniołomów, a wszystko urozmaicone ciemnymi płatami lasów na horyzoncie.

Mijając kolejno Serwinów, Mały Modlęcin, Granicę i Stawiska dotarliśmy od strony Grabów do Strzegomia. Kilkugodzinną niedzielną wycieczkę można uznać za bardzo udaną.

O szczegółach i warunkach uczestnictwa w każdym z wyjazdów, więcej dowiedzieć się można na spotkaniach poprzedzających każdy z wyjazdów.

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na spotkania KLUBU MIŁOŚNIKÓW GÓR które, odbywają się w każdą środę o godz. 18 w CAS KARMEL (ul. Tadeusza Kościuszki 2).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto