Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nie pozwolimy się obrażać". Apel samorządowców przeciwko planowanym zmianom

Bartosz Ogrodnik
Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta (po lewej) i jego zastępca Wiesław Witkowski
Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta (po lewej) i jego zastępca Wiesław Witkowski Bartosz Ogrodnik
"Rada Miejska w Strzegomiu wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce, szczególnie w zakresie rozwiązań o charakterze ustrojowym". Takimi słowami rozpoczyna się apel strzegomskich samorządowców, który odczytany został podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej. Następnie będzie on wysłany do prezydenta RP, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, pani premier, wojewody dolnośląskiego, marszałka województwa dolnośląskiego i prezesa Związku Miast Polskich. Podobny krok podjęli radni z Dobromierza.

- Jestem przede wszystkim za wprowadzeniem polityki normalności. Wprowadzenie dwukadencyjności nie może działać wstecz – mówi Zbigniew Suchyta, od 2010 (to jego druga kadencja) roku burmistrz Strzegomia. Jak zaznacza włodarz gminy, w tym całym zamieszaniu o wprowadzeniu jedynie dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, co chce wprowadzić obecna partia rządząca, nie boi się o swoją przyszłość. - Ja mam już emeryturę, dam sobie radę w życiu. Ale co z młodymi, odważnymi samorządowcami, którzy zrezygnowali z pracy w spółkach, z życia zawodowego – pyta burmistrz.

Zdanie Zbigniewa Suchyty podziela cała Rada Miejska, która opracowała specjalny apel. Odczytany zostanie podczas czwartkowej sesji. Czytamy w nim m. in.: „Rada Miejska w Strzegomiu stwierdza, że pojawiające się w przestrzeni publicznej zapowiedzi radykalnych zmian w samorządowym prawie wyborczym dotyczące rewizji zakresu okręgów wyborczych, ograniczenia możliwości udziału w procesie wyborczym komitetów obywatelskich, podniesienia progów wyborczych, ograniczenia kadencyjności organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego, a także ograniczenia obywatelom ich konstytucyjnych praw i wolności w szczególności wynikających z art.62 Konstytucji RP – godzą w prawa obywateli Rzeczypospolitej Polskiej”. Według samorządowców wszystkie zmiany prawa samorządowego powinny być uprzednio poddane możliwie szerokim konsultacjom społecznym.

- Jeśli ktoś myśli, że wykonujemy łatwą pracę, jest w grubym błędzie. To nie tylko siedzenie za biurkiem, ale mnóstwo nieprzespanych nocy, zamartwianie się problemami gminy i ludzi. Nie można obrażać nas za naszą pracę – mówi Zbigniew Suchyta. Uważa on, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ustroju działającego z powodzeniem w Niemczech. - Tam dwie kadencja trwają po siedem lat. Gdy mija pięć lat drugiej kadencji, wybiera się nowego burmistrza, który pracuje z burmistrzem 2 lata, a po 2 latach obejmuje urząd samodzielnie.

Apel będzie wysłany do prezydenta RP, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, pani premier, wojewody dolnośląskiego, marszałka województwa dolnośląskiego i prezesa Związku Miast Polskich.

Podobny apel, w formie ustawy, przygotowali również radni Gminy Dobromierz. - Uchwałę podjęliśmy już 7 marca. Dzisiaj wysłaliśmy ją do Kancelarii Prezydenta, Sejmu, Senatu, Prezesa Rady Ministrów oraz do posłów z naszego obrębu i senatora - mówi Monika Skowron z urzędu w Dobromierzu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto