Strzegom: Dźwigali siłacze

W dniu 5 listopada br. na terenie Hali Sportowej OSiR w Strzegomiu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym bez używania specjalistycznych koszulek do wyciskania. Organizatorami zawodów byli Polski Związek Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego w Warszawie, Starostwo Powiatowe Świdnica, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu i Klub Sportowy "Start" Strzegom z Markiem Rydwańskim na czele.

W mistrzostwach udział wzięło 8 zawodniczek i 40 zawodników z różnych regionów kraju. Prym w zawodach wiedli reprezentanci KS Team Wrocław, którzy zdobyli aż 5 złotych i 4 srebrne medale.
Kobiety startowały w dwóch kategoriach wagowych: do 57 kg i powyżej według Wilks'a. Zwycięstwo w kategorii do 57 kg przypadło aktualnej mistrzyni i rekordzistki Polski Katarzynie Kaniak, która potwierdziła swoją wysoką formę i przynależność do najlepszych zawodniczek w kraju. Kategorię powyżej 57 kg wygrała zawodniczka Teamu Wrocław - Róża Mórawska, srebrna medalistka mistrzostw Polski, która zaliczyła tylko jedno podejście do ciężaru 65 kg - 71,5455 pkt.
Juniorzy do lat 18 startowali w dwóch kategoriach wagowych, także open do 74 kg i powyżej. Niespodziewanie kategorię do 74 kg wygrał nowy nabytek Startu Strzegom Przemysław Świerczyński zaliczając 100 kg - 83,41 pkt. Natomiast powyżej także zawodnik gospodarzy zawodów - syn Marka Rydwańskiego, głównego organizatora - Łukasz Rydwański z wynikiem 112,5 kg - 78,67125 pkt.
Podobnie juniorzy do lat 23 byli klasyfikowani jak juniorzy do lat 18 w dwóch kategoriach wagowych do 74 kg i powyżej 74 kg. Najlepszym juniorem do lat 23 został Dawid Gierat z Strzegomia z wynikiem 107,5 kg, a powyżej 74 kg Mariusz Zwoliński Team Wrocław 170 kg - 108,46 pkt.
W kategorii seniorów nie zawiedli medaliści ostatnich mistrzostw Polski. Najlepszym zawodnikiem zawodów został Artur Rejek reprezentujący barwy TKKF Herkules Warszawa, wynikiem 220 kg - 131,868 pkt. i jemu też przypadł przepiękny puchar dla najlepszego zawodnika mistrzostw.
Najlepszym weteranem został Ireneusz Fuja (TKKF Śródmieście Legnica) zaliczając 167,5 kg - przy wadze ciała 82,5 kg uzyskał 112,20825 pkt. Drugie miejsce wśród najstarszych zawodników zajął sosnowiczanin Stanisław Mentel z klubu DKK Terminatus Dabrowa Górnicza - 170 kg - 108,528 pkt., a na najniższym stopniu podium Mirosław Fugiel TKKF Śródmieście Legnica 165 kg - 104,412 pkt.
Wystartował także jeden zawodnik niepełnosprawny - Marcin Biernacki, który wycisnął sztangę ważącą 75 kg.
Zawodnicy zostali udekorowani pamiątkowymi medalami, pucharami a także symbolicznymi pamiątkami ufundowanymi przez organizatorów, którzy zapraszali już na następne zawody za rok.