MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strzegom: Klasa dziennikarska na wycieczce w Warszawie

Agnieszka Gryc
Klasa dziennikarska ze strzegomskiego Liceum Ogólnokształcącego ruszyła na podbój Warszawy. Wycieczkowy autokar (z uczniami z klasy Ia, IIa klasy dziennikarskiej strzegomskiego LO oraz opiekunami) wyruszył w kierunku Warszawy o 2.00 w nocy 26 października. Najpierw zbiórka przed budynkiem LO, sprawdzenie obecności, ostatnie wskazówki, a kilkanaście minut później - ruszamy! Przed nami kilka godzin podróży i wspaniałe cztery dni zwiedzania, spotkań, integracji i tego, co dla klas dziennikarskich najważniejsze - kontaktu z mediami.

Miejsce kwaterunku okazało się miłe i przytulne - Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Syrenka” na ul. Karolkowej, dzielnica - Wola. Pierwsze dwa dni, które rozpoczynaliśmy od wspólnie przygotowanych śniadań, zapowiadały się wspaniale. Warszawa powitała nas piękną jesienną aurą, dzięki czemu mogliśmy rozpocząć zwiedzanie. Spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem, podążając w kierunku Starego Miasta. Podziwialiśmy zabytki: Pałac Staszica, pomniki - Mikołaja Kopernika i Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta. Piękna pogoda dopisała nam w czasie spacerów po Ogrodzie Krasińskich i Cmentarzu Żydowskim. Wspomnianą nekropolię zwiedziliśmy pod opieką przewodnika. Później z dachu Biblioteki Uniwersyteckiej (którą wcześniej również udało nam się zwiedzić) oraz z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki podziwialiśmy panoramę naszej stolicę. Widzieliśmy też między innymi: Pomnik Pamięci Ludności Woli Wymordowanej w Czasie Powstania 1944 roku, Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie i Pomnik Powstania Warszawskiego. W trakcie pierwszych dwóch dni wycieczki zwiedzaliśmy Warszawę, podróżując tramwajami, autokarem, ale głównie - pieszo. Nauczyliśmy się także dobrze posługiwać mapą. Zintegrowaliśmy się jako jedna wycieczkowa grupa, tak podczas spacerów i pieszych wycieczek, jak i wspólnie przygotowywanych posiłków.
Ważnym punktem naszej wycieczki było też wyjście do Teatru „Capitol” na przedstawienie „Przekręt (nie)doskonały, czyli kto widział Pannę Flint?” w reżyserii Andrzeja Rozhina. Po spektaklu mieliśmy możliwość spotkać się i porozmawiać z jednym z aktorów - panem Jackiem Kopczyńskim.
Trzeci dzień po śniadaniu zaplanowaliśmy na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Później odwiedziliśmy Radiową Trójkę, a opiekę merytoryczną sprawował wówczas nad nami pan Mirosław Oczkoś. Udało nam się pospacerować po Łazienkach Królewskich, pokarmić kaczki i wiewiórki. Przed obiadem udaliśmy się wraz z naszymi opiekunkami oraz panem Oczkosiem na ulicę Wiejską. Tam oczekiwała nas sama Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - pani Małgorzata Kidawa-Błońska. Przyjęła nam miło, ale i uroczyście, wręczając przedstawicielom każdej klasy piękne wydanie Konstytucji. Następnie pod opieką przewodniczki zwiedzaliśmy budynek parlamentu.
Tego dnia po obiedzie grupa uczniów miała też okazję udać się do budynku Telewizji Polskiej i wziąć udział w programie „Świat się kręci”. Tego dnia ów nowatorski talk-show prowadził Artur Orzech. Jego gośćmi byli: Olaf Lubaszenko, Aleksander Doba, Andrzej Stankiewicz oraz Marika, która wykonała jeden z utworów pochodzących ze swej najnowszej płyty. Przeżycia były niesamowite, bo niektórzy z nas po raz pierwszy widzieli, w jaki sposób powstaje taki program telewizyjny. Dowiedzieliśmy się, ile osób zaangażowano w jego przygotowanie i realizację; jak powinni zachowywać się prowadzący oraz widzowie.
Ostatniego dnia wycieczki postanowiliśmy „podróżować” po Warszawie metrem i aby dostać się na Stadion Narodowy, pojechaliśmy linią przebiegającą tunelem pod Wisłą. Po krótkim spacerze ze stacji udaliśmy się Oceanarium Prehistorycznego 3D (atrakcji multimedialnej XXI wieku), w którym mogliśmy uczestniczyć w jedynym na świecie projekcie dotyczącym prezentacji prehistorycznych stworzeń morskich. Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy. Podziwialiśmy go z punktu widokowego dla zwiedzających.
Wycieczkę zaliczymy do bardzo udanych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania, zapewniania nam wspaniałych trakcji oraz stworzenia miłej atmosfery: panu Mirosławowi Oczkosiowi - za opiekę merytoryczną, panu dyrektorowi Tomaszowi Marczakowi - za możliwość wyjazdu, opiekunkom – naszym paniom nauczycielkom: Beacie Suwart-Orzechowskiej, Małgorzacie Kucharskiej, Sylwii Witce i Aldonie Struzik (za organizację, pomoc i cierpliwość) oraz naszym rodzicom (za to, że pozwolili nam pojechać na ten warszawski projekt).

Zapowiadamy, że wyjazd, ukierunkowany na edukację medialną i kulturalną, nie był naszym ostatnim projektami.
Młodzież z klasy Ia oraz IIa klasy dziennikarskiej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto