Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzegom: Wykuwa hełmy jak rzeźby

Joanna Kotek
Hełm tatarski, hełm bizantyjski. To arcydzieła!
Hełm tatarski, hełm bizantyjski. To arcydzieła!
Pochodzący z naszej gminy student ASP z Wrocławia, Patryk Nieczarowski, jest doceniany na całym świecie, jego pasja to wykuwanie hełmów

Ma 34 lata, pochodzi ze Strzegomia, mieszka w Rogoźnicy, studiował rzeźbę na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych - kolejny utalentowany człowiek z naszego terenu. Co jednak szczególnie wyróżnia Patryka Nieczarowskiego - bo o nim mowa?

Jest to jedyny w Polsce rzeźbiarz-płatnerz, który z zamiłowania tworzy kolekcjonerskie okazy i rekonstruuje elementy dawnego uzbrojenia. Artysta tworzy wiernie odwzorowując, stosując dawne techniki, jednak poza replikami wykuwa także swoje własne wizje - i za każdym razem efekt jest piorunujący. Doceniają go w Polsce i na świecie, jego prace znajdują się w zbiorach wielu kolekcjonerów europejskich (od Skandynawii po południowe Włochy) oraz australijskich. Fotografie jego prac znaleźć można w wielu publikacjach popularnonaukowych, korzysta się z nich podczas różnych prezentacji, wystaw, referatów i produkcji filmowych.

- W Polsce stosowanie technik płatnerskich w rzeźbie to rzadkość. Istnieją artyści, którzy wykorzystują metaloplastykę, jednakże opierają się oni głównie na technikach współczesnych - twierdzi w jednym z wywiadów pan Patryk. - Ja natomiast wróciłem do korzeni i wykorzystuję technologię wywodzącą się ze starożytności i średniowiecza. Mam tu na myśli technikę zwaną raisingiem, którą mam przyjemność w coraz większym stopniu realizować. Raising polega na wykonywaniu pełnoplastycznych form przestrzennych bez konieczności spawania, lutowania, cięcia. Z płaskiego arkusza blachy można wyklepywać przestrzenne formy. W moich maskach nie ma spawów ani lutów, wszystko jest wykonane z jednego kawałka. Najprostszy hełm można wykonać w ciągu kilku godzin, jednak zdobienia, grawer, fakturowanie - na to poświęcić trzeba dużo więcej czasu - informuje rzeźbiarz.- Fascynacja płatnerstwem wypłynęła od zainteresowania archeologią - twierdzi Nieczarowski.

Starożytność i średniowiecze w Europie, Słowianie, Celtowie - ta tematyka zajmowała artystę od zawsze. Zaś jego specjalnością są historyczne hełmy maskowe. W "Starej baśni" Jerzego Hoffmana również wykorzystano hełm naszego uzdolnionego twórcy. Był to tatarski hełm maskowy wykonany jako wizja rzeźbiarza, który oczywiście i tym razem bazował na zabytkach archeologicznych. Lata pracy, setki wykonanych hełmów i innych elementów uzbrojenia, współpraca z wieloma naukowcami, artystami, muzeami, stowarzyszeniami, niezliczona ilość wystaw i prezentacji - tak pokrótce można podsumować twórczość artystyczną Patryka Nieczarowskiego.

Czy trafia do Ciebie forma sztuki, którą zajmuje się Patryk Nieczarowski? Uważasz, że płatnerstwo to sztuka? Czekamy na komentarze!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto