Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzegom: Wystawa o obozowym życiu w krzywym zwierciadle

Elżbieta Wegrzyn
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu
Od czwartku, 3 marca g. 12 w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy prezentowana będzie nowa wystawa czasowa, pt. „W krzywym zwierciadle. Jeńcy wojenni w obozach Wehrmachtu”. Wystawa czynna będzie do końca czerwca.

Jest to kolejna ekspozycja przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, które każdego roku przygotowuje nowe formy dokumentacji życia jenieckiego w okresie drugiej wojny światowej. Tym razem przyjrzano się brytyjskim rysunkom satyrycznym i gazetkom powstałym w niewoli. – Ekspozycji dostępnej u nas do końca czerwca będzie towarzyszyć oferta interaktywnych spotkań z historią - zapowiada Renata Jemioł, pracownik Działu Oświatowego rogoźnickiego muzeum.
Otwarcie wystawy zaplanowano na g. 12, wówczas będzie można wysłuchać wykładu doktor Anny Wickiewicz z Centrum Muzeów Jeńców Wojennych. Po wprowadzeniu, obecna na spotkaniu młodzież ze szkoły z Goczałkowa oraz strzegomskiego Gimnazjum nr 2 weźmie udział w warsztatach plastycznych. Będą one tematycznie związane z ekspozycją. Wszystkie prace zostały uszeregowane w ośmiu tematycznych działach, z których każdy jest opatrzony wstępem w językach polskim i angielskim. Wstęp na wernisaż jest wolny.
Wystawę stanowi niemal trzydzieści kolorowych plansz oraz pokaz multimedialny oryginalnych fotografii z lat drugiej wojny światowej. Na planszach wyeksponowane są karykatury użyte w brytyjskich rysunkach komiksowych stworzonych w obozie jenieckim. Drobne formy z ironicznie rejestrują codzienność od wielkości porannych ablucji, wielkość racji żywnościowych po obozową rywalizację, sen i brak prywatności. To kolejna, po obozowym teatrze, który był tematem lutowej wystawy, próba spojrzenia na racjonalizację trudnej sytuacji. Każda zdobyta cudem kredka i kartka papieru mogły służyć za rozrywkę oraz nośnik przekazu artystycznego. – Zapraszamy szkoły do korzystania z naszej oferty edukacyjnej dla młodzieży. Są to nie tylko lekcje muzealne, ale też warsztaty związane z wystawami czasowymi – mówi Grażyna Choptiany, kierownik Działu Oświatowego rogoźnickiego muzeum.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto