Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strategia rozwoju lokalnego gminy Strzegom

Paweł Kuś
W promocji gminy ma pomóc remont budynku po klasztorze
W promocji gminy ma pomóc remont budynku po klasztorze Fot. UM Strzegom
Rozwój gospodarki, ochrona środowiska, aktywizacja społeczeństwa i promocja turystyki to podstawowe osie, wokół których ma się rozwijać gmina Strzegom według sporządzej przez samorządowców Strategii Rozwoju Lokalnego. Żeby to osiągnąć gmina planuje kilka inwestycji. Duży nacisk jest położony na rozwój rynku pracy.

Kontyunowane będzie uzbrajanie terenów pod działalność gospodarczą. Ostatnia inwestycja w kanalizację ma być dopiero początkiem przebudowy. Samorządowcy planują także budowę obwodnicy Strzegomia na drodze wojewódzkiej. Gmina ma wyłożyć tylko część pieniędzy na ten cel. Dodatkowo w miejscowości Graniczna ma powstać łącznik z obwodnicą. Cały czas powraca też temat modernizacji i rozbudowy sieci dróg, nic nie jest jednak ustalone.

Z mniejszych inwestycji można dodać naprawę chodników, w szczególności na obszarach wiejskich. Wzrosnąć ma też udział Podstrefy Strzegom w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To, razem z przebudowaną infrastrukturą, ma zachęcić przedsiębiorców do zakładania firm w gminie.Pomóc ma też nieustanna promocja, pod postacią np. spotkań konsultacyjnych z przedstawicielami biznesu. Utworzone będą też dwie specjalne instytucje - rada przedsiębiorców, która byłaby organem doradczym gminy i inkubator przedsiębiorczości, który zaktywizowałby miejscową społeczność.

Razem z tym mają iść działania informacyjne i edukcyjne skierowane do osób chcących założyć działalność gospodarczą. Standardowo też wprowadzone mają być też ulgi dla inwestorów. Z innych działań można wymienić rewitalizację centrum Strzegomia, w tym starego klasztoru przy ul. Kościuszki, gdzie powstanie Muzeum Ziemi Strzegomskiej. Ma to być jeden z elementów promocji gminy.

Proces opracowywania SRL przeprowadzony został przy wykorzystaniu metody ekspercko - partycypacyjnej. Prace nad strategią prowadzili konsultanci zewnętrzni z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskiego przeprowadzając analizę stanu obecnego gminy i opracowując część programową. Konsultanci zewnętrzni opierali się na danych statystycznych pozyskiwanych z Głównego Urzędu Statystycznego, z Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, jednostek organizacyjnych Urzędu i innych instytucji z gminy. Do opracowywania strategii zaproszeni zostali też mieszkańcy gminy, którzy mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych organizowanych w dwóch etapach.

Mieszkańcy proszeni byli m.in. o ocenę poszczególnych obszarów działalności gminy, o wskazanie jej mocnych i słabych stron, a także o deklarację swojego przywiązania do gminy, jako do miejsca zamieszkania oraz stopnia zaangażowania w życie gminy. Badanie objęło 100 pełnoletnich osób - kobiet i mężczyzn.
Na spotkaniach konsultanci przedstawiali założenia i przesłanki opracowywania SRL i zachęcani byli do wyrażania swojej opinii na temat mocnych i słabych stron gminy. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami kadry kierowniczej urzędu, jednostek organizacyjnych, budżetowych i z radnymi.
W drugim etapie konsultacji mieszkańcom przedstawiono sam projekt.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto