Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzegom: Zmarł Honorowy Obywatel Strzegomia

Agnieszka Gryc
Zmarł Antoni Kulczycki - Honorowy Obywatel Strzegomia
Zmarł Antoni Kulczycki - Honorowy Obywatel Strzegomia UM Strzegom
W kwietniu strzegomska Rada Miejska jednogłośnie zadecydowała o przyznaniu Antoniemu Kulczyckiemu tytułu Honorowy Obywatel Strzegomia. Strzegomianin nie doczekał jednak uroczystości oficjalnego przekazania mu tytułu. Zmarł Antoni Kulczycki

Najstarszy strażak w gminie Strzegom, Antoni Kulczycki tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia otrzyma już po śmieci. Zostanie mu przyznany podczas uroczystości pogrzebowych, które zaplanowano w poniedziałek 28 kwietnia o godz. 14 w kościele Zbawiciela Świata w Strzegomiu.

Antoni Kulczycki urodził się 13 czerwca 1928 r. w Kornelówce, powiat zamojski, woj. lubelskie, gdzie osiedlił się i ożenił jego ojciec Franciszek, po powrocie z Francji do Polski jako żołnierz 1 Dywizji Strzelców Polskich Generała Hellera.

Losy rodziny Antoniego Kulczyckiego, jego ojca, dziadka i pradziadka są bardzo skomplikowane. Rodowy majątek przodków Pana Antoniego w Starym Samborze, powiat samborski, województwo lwowskie, został zagrabiony, a jego dziadek, pozostawiając żonę z trojgiem dzieci, został wcielony do armii rosyjskiej i wysłany na wojnę pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japonii, z której nigdy nie wrócił. W 1937 roku rodzice Pana Antoniego, Franciszek i Maria wraz z pięciorgiem dzieci przenieśli się z Kornelówki do miejscowości Rogalin k/Strzyżowa. Tam w kilkumorgowym gospodarstwie rolnym Pan Antoni pomagał rodzicom, kontynuując jednocześnie naukę w Powszechnej Szkole Podstawowej w Strzyżowie. Niestety II Wojna Światowa pozbawiła kilkunastoletniego chłopca możliwości dalszej nauki, rozwijania swoich zainteresowań i realizacji marzeń.

W 1943 roku Antoni Kulczycki został zabrany z rodzinnego domu do Horodła, gdzie pracował przy okopach dla żołnierzy niemieckich. W nieludzkich warunkach, często bez posiłku, w upale i zimnie, wraz z innymi dziećmi przez cały rok wykonywał wycieńczające prace. Po powrocie do domu i zakończeniu wojny, wspólnie z rodzicami gospodarował na powiększonym areale gospodarstwa, jednocześnie podejmując pracę w cukrowni w Strzyżowie. W październiku 1949 roku został powołany do wojska. W VI Dywizji Armii Pancernej w Sulechowie odbywał zasadniczą służbę wojskową przez 3 lata, aż do maja 1952 roku. W 1953 roku przyjechał na tzw. "ziemie odzyskane". Podjął pracę w Zakładowej Straży Pożarnej przy Zakładach Bawełnianych w Kudowie Zdroju. Tu poznał swoją przyszłą żonę Jadwigę, z którą w 1954 roku przyjechał do Strzegomia, wzięli ślub i zamieszkali na ul. Niepodległości. Tu też przyszły na świat jego dzieci, trzy córki: Alina, Urszula, Bożena i syn Janusz. Pierwszą pracę na Ziemi Strzegomskiej otrzymał w bazie Zakładów Budowlanych w Jaroszowie, na stanowisku strażaka, następnie w 1955 roku zatrudnił się w Spółdzielni Dziewiarskiej "Trykotarnia" w Strzegomiu na stanowisku mechanik-dziewiarz. Po przepracowaniu ponad czterdziestu lat przeszedł na zasłużoną emeryturę. Ale jego pasją była "straż pożarna". W roku 1955 wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzegomiu. Rozpoczął służbę jako zwykły strażak. Poprzez udział w wielu kursach i szkoleniach systematycznie podnosił swoje kwalifikacje w pożarnictwie. Zauważony przez kolegów-strażaków i zwierzchników jako dobry działacz cieszył się ich uznaniem i zaufaniem. Powierzano mu wiele funkcji. Przeszedł cały szczebel władzy w macierzystej jednostce, piastując przez okres 30 lat, do 1998 roku, funkcję Prezesa OSP w Strzegomiu. Nauczył rzesze młodych ludzi rzemiosła strażackiego, którzy zdobywając nagrody i wyróżnienia w zawodach sportowo - pożarniczych, dowodząc profesjonalnie przy akcjach ratowniczych rozsławiali dobre imię Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzegomiu. To za kadencji Pana Antoniego Ochotnicza Straż Pożarna w Strzegomiu, jako jedna z pierwszych trzech, została włączona na mocy decyzji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, spełniając wszystkie stawiane wymagania i kryteria. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych piastował różne funkcje w Oddziale Powiatowym Związku OSP w Świdnicy oraz w Oddziale Miejsko-Gminnym Związku OSP w Strzegomiu.

Wieloletnia służba na niwie ochotniczego pożarnictwa cechowała się dużym osobistym zaangażowaniem i poświęceniem w niesieniu pomocy potrzebującym. Narażając niejednokrotnie własne życie ratował dobytek lokalnej społeczności. Czynnie uczestniczył w setkach akcji likwidacji pożarów, miejscowych zagrożeniach, tj. wichury, podtopienia, powodzie, które nawiedzały naszą gminę w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, ewakuując ludzi i mienie oraz w pamiętnym 1997 roku. Brał udział również w akcjach wielodniowych poza terenem naszej gminy, dla przykładu w akcji likwidacji pożaru w lasach bolesławieckich, rafinerii Czechowice-Dziedzice, Zakładach Meblowych w Wałbrzychu, PGR-u w Laskach. Bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej jest profilaktyka. Pan Kulczycki przez dziesięciolecia brał czynny udział w tzw. "akcji posesja". Miała ona na celu nie tylko kontrole obiektów, posesji i gospodarstw rolnych, ale przede wszystkim przeciwdziałanie powstawaniu pożarom. Setki godzin poświęcił na spotkania z właścicielami i użytkownikami posesji na terenie gminy, przypominając im o potrzebie czyszczenia kominów, sprzątania strychów, piwnic z niepotrzebnych mebli i przedmiotów. Takie akcje przynosiły korzyści w postaci zmniejszenia zagrożenia pożarowego, a w konsekwencji mniejszej ilości groźnych pożarów. Pan Antoni był inicjatorem i współwykonawcą wielu czynów społecznych, między innymi remontów modernizacyjnych strażnicy OSP w Strzegomiu i jej rozbudowy (z budynku jedno- kondygnacyjnego z klepiskiem obiekt rozbudowano do piętrowego ze schodami zewnętrznymi), wykonawcą centralnego ogrzewania, budowy zaplecza magazynowego dla jednostki, utwardzania placu na podwórku strażnicy, doprowadzenia gazu do strażnicy. Organizator życia kulturalnego w jednostce, wielu zabaw, loterii fantowych, z których zysk przeznaczany był na zakup umundurowania dla strażaków, sprzętu pożarniczego, wyposażenia strażnicy, ale również paczek mikołajkowych dla dzieci strażaków i licznych wycieczek. Z jego inicjatywy i w podziękowaniu za działalność ratowniczą Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzegomiu, mieszkańcy Strzegomia w 1975 roku ufundowali sztandar, który do dnia dzisiejszego jest dowodem godności i honoru jakim szczyci się Ochotnicza Straż Pożarna w Strzegomiu. Nieodzowna okazała się również pomoc Pana Antoniego przy remoncie dachu świątyni pod wezwaniem Św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Prace przy wymianie zbutwiałej i zniszczonej więźby dachowej na nową trwały kilka lat, ale zostały uwieńczone sukcesem początkiem 1982 roku, gdy ukończono jego remont. Przez dziesiątki lat czynnie uczestniczył w adoracji Grobu Pańskiego w Święta Wielkanocne, budowie ołtarzy Bożego Ciała, jak również przy zabezpieczeniu wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Legnicy w 1997 roku.

Zaangażowanie Antoniego Kulczyckiego zostało zauważone i docenione przez przełożonych. Za swoją całkowicie społeczną działalność został uhonorowany tytułem oraz odznaczeniami państwowymi i odznakami, medalami korporacyjnymi straży pożarnej, tj.: - "Zasłużony obywatel dla miasta i gminy Strzegom", tytuł nadała Rada Narodowa Miasta i Gminy Strzegom (kwiecień 1976 r.),
- brązowy medal "Za zasługi dla pożarnictwa", nadany przez Zarząd Wojewódzki Związku
Ochotniczych Straży Pożarnych we Wrocławiu (1973 r.),
- odznaka "Strażak Wzorowy", nadana przez Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we Wrocławiu (1975 r.),
- brązowy "Krzyż Zasługi", nadany przez Radę Państwa (1977 r.),
- srebrny medal "Za zasługi dla pożarnictwa", nadany przez Zarząd Wojewódzki Związku
Ochotniczych Straży Pożarnych we Wrocławiu (1977 r.),
- złoty medal "Za zasługi dla pożarnictwa", nadany przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Wałbrzychu (1979 r.),
- odznaka "Za zasługi we współzawodnictwie p.poż.", nadana przez Zarząd Oddziału
Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Wałbrzychu (1980 r.),
- odznaka "Zasłużony dla Województwa Wałbrzyskiego", nadana przez Wojewódzką Radę
Narodową w Wałbrzychu (1985 r.),
- "Złoty Znak Związku", nadany przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie (1992 r.),
- Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, nadany przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie (2000 r.).
W roku 1998 Walne Zebranie nadało Antoniemu Kulczyckiemu godność Honorowego Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzegomiu.

To człowiek, który nie dla zaszczytów i honorów, nie dla płacy i podzięki, lecz z głębokiego poczucia poświęcenia się dla dobra najbliższego otoczenia, lokalnego społeczeństwa działał w obronie wspólnego dobra przed żywiołem.

oprac. UM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto