Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI konkurs recytatorski Pegazik

Karol Kotarski
Antyczny Pegaz od wieków jest symbolem natchnienia poetyckiego. Od szesnastu już lat jest on swoistego rodzaju patronem dolnośląskiego konkursu recytatorskiego

Konkurs podzielony jest na dwie kategorie. W kat. "Młodsi" zmagają się ze sobą uczniowie podstawówek, w kat. "Starsi" - gimnazjów. 19 i 20 stycznia Dom Parafialny przy bazylice mniejszej w Strzegomiu gościł uczestników gminnych eliminacji Pegazika. To wybrana na etapie szkolnym grupa, chcąca podzielić się recytatorską pasją.

W kategorii szkół podstawowych udział w etapie gminnym wzięło 26 przedstawicieli szkół z Kostrzy, Olszan, Jaroszowa, Stanowic, Goczałkowa, Rogoźnicy i Strzegomia. Kategoria szkół gimnazjalnych obsadzona była 14 przedstawicielami Jaroszowa, Goczałkowa i Strzegomia. Młodsi mieli okazję zaprezentować dowolny utwór poetycki lub fragment prozy.

Starsi zobligowani byli do prezentacji dwóch utworów. Jedyne ograniczenie - wygłaszać mogli teksty nieobjęte kanonem lektur. Wybory repertuaru były różne. Uczniowie podstawówek najczęściej wybierali twórczość Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej. Nie zabrakło utworów Wisławy Szymborskiej, K.I. Gałczyńskiego i Bolesława Leśmiana. Starsi uczestnicy prezentowali już bardziej różnorodny repertuar. Można było wysłuchać fragmentu "Władcy Pierścieni" - Tolkiena, "Rauske" - popularnej w Strzegomiu Teresy Oleś-Owczarkowej, "Oscara i Pani Róży" - Erica Emmanuela Schmitta czy "Harry'ego Pottera" - J.K. Rowling. Jedna z uczestniczek podzieliła się twórczością bardzo kontrowersyjną, prezentując fragment "My, dzieci z dworca zoo" - Christine F. Jeśli chodzi o poezję, wybory też były różne. Gimnazjaliści przedstawili prawdziwy przekrój twórczości głównie polskich poetów.

Była i Szymborska, nie zabrakło Miłosza i Osieckiej.
Zofia Rutkowska, Alicja Patała oraz Ewa Frąckowiak - tak prezentował się skład komisji pierwszego dnia konkursu. Drugiego skład jury uzupełniła Bogumiła Bartyzel. To osoby w mieście znane, od lat związane z życiem kulturalnym Strzegomia.

Służyły radą, udzielały wskazówek. - Mówcie do ludzi, nie do siebie czy podłogi. Nawiązujcie kontak wzrokowy - uczulała Zofia Rutkowska. - Pracujcie nad interpretacją. Umiejętnie dobierajcie repertuar - uzupełniła Alicja Patała.

Opiekunka dzieci z PSP w Goczałkowie - Joanna Michałowska tak opowiadała o przygotowaniach podopiecznych. - Uczniowie sami wybierali repertuar. Ci najlepsi zostali wybrani w konkursie szkolnym. Co roku bierzemy udział w Pegaziku. Zawsze robię wszystko, by jak najlepiej przygotować dzieci z mojej szkoły. - Pomagam w wyborze repertuaru, staram się dopasować go do uczestnika. Wrażliwość danej osoby jest decydująca. Sztuka w osiągnięciu dobrego miejsca w konkursie polega na zapanowaniu nad emocjami - dodaje opiekun młodzieży z Jaroszowa, Monika Bytnar-Gołembiowska.

W kategorii "Młodsi" trzeci był Michał Kebłesz z Jaroszowa, druga Wiktoria Śliwa z Rogoźnicy. Wygrał Paweł Wroński z PSP nr 4 w Strzegomiu, który wyrecytował "Panią Twardowską".

Podium w kat. "Starsi" obsadzili - Karolina Grondowska z Goczałkowa, Kalina Asynger z Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu (druga), wygrał "Snem żołnierza" K.I. Gałczyńskiego, i "Rozdziobią nas kruki, wrony" S. Żeromskiego Łukasz Niemczuk z Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto